Kréta

Kréta je největší řecký ostrov a patří k nejižnější. Ostrov Kréta leží ve Středozemním moři. O Krétě bych mohl říct, že je to suchý ostrov tím že je nejižnějí v období léta je tu dost teplo a sucho. Ale není to uplně tak západě je poměrně vlhko a zeleno.
Kréta disponuje poměrně dosti památek a moc pěknou přírodou. Kréta řecky Κρήτη, anglicky Crete

Ostrov je rozdělen na čtyři prefektury - Iraklio, Chania, Rethymnon a Lassithi, těmto oblastem patří i velká města Iraklio - Iraklion hlavní město ostrova Kréta, Chania - Chanai, Rethymnonu - Rethymnon a Lassithi - Agios Nikolaos.
Ti co vyražejí na dovolená Kréta ty to oblasti nic říkat nebudou naši cestovní kanceláře je rozdělují na Východní a jihovýchodní, Severní Kréta, Jižní Kréta, Kréta západní.

Východní a jihovýchodní Kréta

Do této oblati patří město Agios Nikolaos a dál východně. Zde moc rekreačních středisek moc není je to spíše klidné místo, patří se města Istron a Sitia, Více na jih najdte střediska Ierapetra, Ferma, Agia Fotia, Galini, Achlia, Koutsouras, Analipsi, Makris Gialos, Xerokambos.
Tato oblasta je spíše suchá, ale za to klidná najde zde krásné pláže. Pokud se vydáte do této oblasti na výlet nalezne tu klasické krétské vesnice s malými býlými domečky.
Můžete zde navštívit přírodní kaňony Kato Zakros ( Údolí mrtvých ), Hohlakis. Krajina zde není tak hornatá a hodí se k výletům. V teto oblati poznáte tradiční život na Krétě.
Moc turistických středisek tu není a ani já bych si tuto oblast nevybral k dovolené, ale pokud bych měl čas vypravil bych se sem na výlet navštívil město Sitia, kaňony Kato Zakros, Hohlakis a okolní vesnici Hohlakias a palmovou pláž Vai.

Severní Kréta

Severní Kréta je poměrně rušná, hlavně tedy její pobřeží. Jsou tu pěkné píščité pláže s pozvolným vstupem do moře v hodné pro děti, ale pozor na vlny v nechráněných místech můžou být dosti zrádné. 
Toto místo bývá synonymem pro dovolená Řecko. Na sever Kréty se jezdí především do Stalida - Stalis, Malia, Hersonissos a Elounda ty jsou na západ od Heraklionu a na východ je Bali a Panormos, což jsou relativně klidná a pohodová střediska a Rethymno kde je poměrně rušno.

Stalida - Stalis, Malia jsou poměrně rušné středisko s bary a diskotékami, Hersonissos a Elounda to je nejluxusnější středisko na Krétě a také nejdražší.
V této oblasti najde na každém místě obchody, půjčovny automobylů a motorek. Musím tedy upozornit, že pokud se rozhodnote strávit klidnější dovolenou hledej hotel mimo centrum měst Stalida nebo Malia. Tato oblast se rychle rozvíji a hotely přibývaji takže je dobré překontrolovat si vzdálenost, podel toho kde chcete být ubytovaní hotely můžou být vystavěný až 2km od center.

Bali a Panormos je klidná oblast kterou bych doporučil rodinám, naopak Rethymno je velká turistické oblast s rušným životem, středisko Rethymno pulsuje i v noci. 
Turistické oblast Rethymno se táhne až k městu Chania. 

Pokud budete ubytování v této oblasti navštívil krásné město Chania s kolonádou a blízky klášter v Chaniiza Agia Marina určitě bych navštivil i západní čast Kréty.

Z této oblasti můžete navštívit hlavní město Kréty Iraklion ( někdy Hérakleion ) nebo se podívat na minojský palác Knossos nebo další výlety Kréta.

Kréta západní

Západ ostova Kréta je moc hezká já bych ji osobně dávám přednost. V této oblasti je nejvíce zeleně na ostrově. Nejznámější turistickým střediskem západní Kréty je Paleochora.

Paleochora je menší a klidné středisko, nejsou zde velké hotelové koplexy. Paleochora je romatické město, rozhodně se v klidu můžete vypravit dětmí nebo pokud dávate přednost klidnější dovolené.
Jsou zde asi nejhezčí plaže na Krétě Balos Lagoon, Elafonisi a Falassarna.

Jako na výlet můžete k městu Kissamos, odkud vyráží lodě na výlety nebo bych navštívil pevnosti Gramvousa a podíval se na nejnádhernějších pláží Kréty Balos Lagoon.

 

 • Malia

  Malia Malia živé mestečko

 • Stalida

  Stalida Stalida oblíbené turistické středisko

 • Chania

  Chania Chania město, přístav a nejzelenější místo na ostrově Kréta

 • Rethymno

  Rethymno Rethymno je třetí nejvetší město pulzující ve dne i v noci

 • Elounda

  Elounda Nejluxusnější středisko

 • Agios Nikolaos

  Agios Nikolaos Nejmladší město na Krétě